Molestien 7, 2450 Kbh. SV, telefon: +45 36 36 55 85, e-mail: cosea@co-sea.dk
Catering
Metal Maritime rgb

Medsejlads, skibs- og skolebesøg

samt tilstedeværelse i Esbjerg Lufthavn

Den tætte kontakt til medlemmerne er højt prioriteret i Metal Maritime og derfor er vi ofte på på enten medsejlads eller skibsbesøg.

Aktiviteterne er altid koordineret med de enkelte skibes tillidsrepræsentanter og planlagt således, at flest muligt blandt besætningerne får mulighed for at høre nærmere om Metal Maritime og CO-Søfart, stille spørgsmål og komme med input til arbejdet i organisationen.

For medlemmer og ansatte på riggene i Nordsøen har vi af og til en midlertidig stand placeret i Esbjerg Lufthavn.

 

Aftaler på vej

"Rejseholdet" arbejder pt. på planlægning og aftaler for skibsbesøg i dokken på Fayard/Lindø og hos Royal Arctic Line, medsejlads hos Bornholmslinjen, skolebesøg hos Martec Frederikshavn og besøg om bord på skoleskibene.

AKTUELLE OG PLANLAGTE AKTVITETER

Opdateret 2. september, 2022 

SKOLEBESØG


Marstal Navigationsskole

Deltager: Faglig konsulent Caspar Mose
Mandag 5. september
Flere oplæg samt tilstedeværelse

MARTEC Skagen

Deltager: Faglig konsulent Caspar Mose
Tirsdag 6. september
Flere oplæg samt tilstedeværelse

SIMAC

Deltager: Faglig konsulent Caspar Mose
Tirsdag 20. september
Flere oplæg samt tilstedeværelse

  

DFDS - SKIBSBESØG I GØTEBORG

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen.

Primula Seaways

Søndag 4. september - kl. 15:00 

Ficaria Seaways

Mandag 5. september - kl. 09.30

Humbria Seaways

Mandag 5. september - kl. 14.30

Freesia Seaways

Tirsdag 6. september - kl. 09.30

Flandria Seaways

Tirsdag 6. september - kl. 14.30

Begonia Seaways

Tirsdag 6. september - kl. 17.30

Petunia Seaways

Onsdag 7. september - kl. 09.30

 

DFDS - MEDSEJLADS

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen. Ved medsejladserne 11.-14. september deltager også kommunikationskonsulent Martin van Dijk 

Pearl Seaways

Søndag 11. september, København - Oslo
Søndag 25. september, København - Oslo

Crown Seaways

Onsdag 14. september, Frederikshavn - Oslo - København
Onsdag 28. september, Frederikshavn - Oslo - København

 

FJORD LINE - MEDSEJLADS

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen.
Ved medsejladserne 12.-14. september deltager også kommunikationskonsulent Martin van Dijk 

Bergensfjord

Mandag 12. september, Langesund - Hirtshals
Mandag 26. september, Langesund - Hirtshals 

Stavangerfjord

Tirsdag 13. september, Hirtshals - Langesund
Tirsdag 27. september, Hirtshals - Langesund

FSTR

Onsdag 14. september, Kristiansand - Hirtshals
Onsdag 28. september, Kristiansand - Hirtshals

  

ESVAGT - SKIBSBESØG

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen.

Esvagt Beta

Esbjerg
Mandag 10. oktober
Onsdag 12. oktober

 

DFDS - SKIBSBESØG

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen.

Magnolia Seaways

Esbjerg
Mandag 10. oktober

Petunia Seaways

Esbjerg
Tirsdag 11. oktober

Princess Seaways

Ijmuiden
Mandag 31. oktober - kl. 9.30 - 16.30

King Seaways

Ijmuiden
Tirsdag 1. november - kl. 9.30 - 16.30

Scandia Seaways

Vlardingen
Onsdag 2. november - kl. 9.30

Hollandia Seaways

Vlardingen
Onsdag 2. november - kl. 12.30 

Selandia Seaways

Cuxhafen
Torsdag 3. november - kl. 09.30 

Britannia Seaways

Cuxhafen
Torsdag 3. november - kl. 12.30 

 

ESBJERG LUFTHAVN - (offshore-medlemmer)

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen 

Mandag 10. oktober - fredag 14. oktober
Hele ugen til stede i lufthavnen

 

 

AFVIKLEDE AKTIVITETER

2022

 


FJORD LINE - MEDSEJLADS

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen

Stavangerfjord

Mandag 25. april, Langesund - Hirtshals
Mandag 9. maj, Langesund - Hirtshals

Bergensfjord

Tirsdag 26. april, Hirtshals – Langesund
Tirsdag 10. maj, Hirtshals – Langesund

Fjord FSTR

Onsdag 27. april, Kristiansand – Hirtshals – Kristiansand
Onsdag 11. maj, Kristiansand – Hirtshals – Kristiansand

 

DFDS - SKIBSBESØG I GØTEBORG

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen

Primula Seaways

Søndag 3. april - kl. 15.00

Freesia Seaways

Mandag 4. april - kl. 09.30

Humbria Seaways

Mandag 4. april - kl. 14.30

Ficaria Seaways

Tirsdag 5. april - kl. 09.30

Flandria Seaways

Tirsdag 5. april - kl. 14.30

Begonia Seaways

Tirsdag 5. april - kl. 17.30

Petunia Seaways

Onsdag 6. april - kl. 09.30

 

 

DFDS - MEDSEJLADS

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen

King Seaways

Mandag 28. marts, Amsterdam/Ijmuiden – Newcastle
Torsdag 9. juni, Newcastle - Amsterdam/Ijmuiden

Princess Seaways

Onsdag 30. marts, Newcastle - Amsterdam/Ijmuiden
Tirsdag 7. juni, Amsterdam/Ijmuiden – Newcastle

 

Pearl Seaways

Søndag 24. april, København - Oslo
Søndag 8. maj, København - Oslo

Crown Seaways

Torsdag 28. april, Oslo - København
Torsdag 12. maj, Oslo - København

 

 

 

DFDS - SKIBSBESØG I ESBJERG

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen

Ark Germania

Mandag 21. marts - kl. 15.30

Magnolia Seaways

Tirsdag 22. marts - kl. 15.30

 

Esbjerg Lufthavn - Offshore Mobilkontor

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen

Mandag 21. marts - fredag 25. marts
Hele ugen til stede i lufthavnen

 

 

SKOLEBESØG

 

Svendborg Søfartsskole

Deltager: Faglig konsulent Caspar Mose
Onsdag 4. maj
Oplæg samt præsentation på uddannelserne: Ubefaren/Befaren Skibsassistent samt HF-Søfart

 

MARTEC Skagen

Deltager: Faglig konsulent Caspar Mose
Tirsdag 1. marts
07.30 - 16.00
Tilstedeværelse på skolen samt oplæg og præsentation af fagforeningens arbejde.

 

SIMAC, Svendborg

Deltager: Faglige konsulenter Caspar Mose & Per Gravgaard
Onsdag 2. marts
07:00 – 09:30 til stede i afdelingen på Østre Havnevej 25
10.00 - 14.00, træffes på Graaesvej 27, gang og kantine
14.00 - 16.00, oplæg om Metal Maritime efterfulgt at debat, Lokale 009, Graaesvej 27

 

Marstal Navigationsskole

Deltager: Faglig konsulent Caspar Mose
Mandag 1. februar
Oplæg samt præsentation på uddannelserne: Kystskipper/HF-Søfart/Offshore

 

AFVIKLEDE AKTIVITETER

2021

 

CADELER - SKIBSBESØG i ESBJERG

Deltagere: Formand Ole Philipsen, faglig konsulent Per Gravgaard
Præsentation af nye overenskomster

Wind Orca

Torsdag 4. november

Wind Osprey

Torsdag 4. november

 

 

BORNHOLMSLINJEN - MEDSEJLADS

Deltager: Faglig konsulent Caspar Mose

Hammershus

Torsdag 4. november, Køge – Rønne – Sassnitz – Rønne
Fredag 5. november, Rønne – Køge

Express 1

Torsdag 4. november, Rønne – Ystad – Rønne
Fredag 5. november, Rønne – Ystad – Rønne


Povl Anker

Fredag 5. november, i Rønne Havn

  

 

DFDS – MEDSEJLADS

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen


Crown Seaways

Søndag 31. oktober, København – Oslo
Søndag 14. november, København – Oslo


Pearl Seaways

Torsdag 4. november, Oslo - København
Torsdag 18. november, Oslo - København 

 

 

DFDS – SKIBSBESØG ESBJERG HAVN

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen

Petunia Seaways

Mandag 22. november


Magnolia Seaways

Tirsdag 23. november

 

 

FJORD LINE - MEDSEJLADS


Stavangerfjord

Mandag 1. november, Langesund til Hirtshals
Mandag 15. november, Langesund til Hirtshals
Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen

 

Bergensfjord

Tirsdag 2. november, Hirtshals til Langesund
Tirsdag 16. november, Hirtshals til Langesund
Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen

 

Fjord FSTR

Onsdag 3. november, Hirtshals – Kristiansand t/r
Deltager: Faglig konsulent Caspar Mose

 

 

ESVAGT – MEDSEJLADS

Deltager: Faglig konsulent Caspar Mose

Esvagt Beta

Tirsdag 23. november – onsdag 24. november,
crew-skifte på dansk sokkel.

 

 

 

SKOLEBESØG
 

MARTEC Skagen

Deltager: Faglig konsulent Caspar Mose
Torsdag 14. oktober
kl. 8.00 – 17.00

 

Marstal Navigationsskole - erhvervsdag

Deltager: Faglig konsulent Caspar Mose
samt ungdomskonsulent Mikkel Munk Meilby
Tirsdag 2. november
Oplæg og præsentation af Metal Maritime

 

Svendborg Søfartsskole

Deltager: Faglig konsulent Caspar Mose
samt ungdomskonsulent Mikkel Munk Meilby
Mandag 15. november
Oplæg og møde med elever

 

 

 

DFDS – SKIBSBESØG GØTEBORG

Deltager: Rejsesekretær Barno Jensen

Primula Seaways

Søndag 24. oktober


Ficaria Seaways

Mandag 25. oktober


Humbria Seaways

Mandag 25. oktober


Freesia Seaways

Tirsdag 26. oktober


Flandria Seaways

Tirsdag 26. oktober


Begonia Seaways

Tirsdag 26. oktober


Germania Seaways

Onsdag 27. oktober

 

 

Fra 12. marts 2020 - 1. september 2021

Alle medsejladser samt skibs- og skolebesøg aflyst på grund af Corona-situationen.

 

"Rejseholdet"

hos Metal Maritime

Medsejladser, skibs- og skolebesøg varetages primært af:

BJ_150x225_21_pxlres

 

 

Rejsesekretær
Barno Jensen

baje@danskmetal.dk

CM_150x225_21_pxlres

 

 

Faglig konsulent
Caspar Mose

cams@danskmetal.dk

PGH_150x225_21_pxlres

 

 

Faglig konsulent
Per Gravgaard

pegh@danskmetal.dk

Kontakt Metal Maritime

Rejsesekretær Barno Jensen modtager gerne opfordringer/forslag til medsejlads / skibsbesøg.

Forslag kan sendes på mail til
baje@danskmetal.dk

Metal Maritime rgb

Metal Maritime
- fagforening til søs

 

Metal Maritime er fagforening for såvel menige som officerer til søs og organiserer følgende:

- navigatører

- cateringpersonale

- hovmestre / kokke samt lærlinge

- ansatte i shop / reception på færger

- business leadere

- supervisorer

- skibsassistenter
  ubefaren / befaren / faglært

- skibsmekanikere og lærlinge

- maskinister

- maskinofficerer i skibe under 3000 kW

- cateringansatte i offshoresektoren

 



© Copyright CO-SEA
All rights reserved

Cookie- og privatlivspolitik

CO-SEA
Molestien 7
2450 København SV

Telefon: +45 36 36 55 85
Email: cosea@co-sea.dk

Åbningstider og kontaktpersoner
Du kan finde mere info omkring
kontoret og de ansatte her

Forberedelse til OK23 i gang på seminar

44 tillidsrepræsentanter fra Metal Maritime var i sidste uge saml ...

Fagbladet CO-Søfart nr. 3 er udkommet

Bladet kan nu læses online her på hjemmesiden. Den trykte version ...

Samarbejdspartnere:

tjm banner 2019 fp1 195px
pfa banner 2019 fp 195px