Lektor Raluca Stana er en af dem, som står bag undersøgelsen. Foto: RUC
Hvordan påvirker digitaliseringen søfarende, der lever og arbejder på skibe langt fra land? Det undersøger forskere i en ny artikel, som netop er udgivet i et højt rangeret internationalt tidsskrift, og hvor lektor Raluca Stana fra RUC er medforfatter.
Små fejl med store konsekvenser
Artiklen bygger på 38 interviews og feltarbejde ombord på skibe og viser, hvordan såkaldt 'teknostress' – stress forbundet med digitale teknologier – antager særlige former i det maritime miljø.
På havet arbejder sømænd i et højrisikomiljø, hvor selv små fejl kan have store konsekvenser. De skal derfor balancere mellem digitale systemer og manuelle procedurer for at sikre, at arbejdet udføres sikkert og effektivt – ofte under tidspres og uden stabil internetforbindelse eller adgang til IT-support.
Udfordringer og mulige løsninger
Forskerne understreger, at der er tale om et kvalitativt studie, som giver indblik i sømænds oplevelser og erfaringer – ikke statistiske generaliseringer. Alligevel peger resultaterne på vigtige udfordringer og mulige løsninger, der kan forebygge mental mistrivsel: mere og bedre IT-træning, bedre IT-support, redesign af alarmsystemer, en kritisk tilgang til digitalisering ombord (fx overveje hvad der bør digitaliseres – og hvad der fungerer bedre manuelt), samt lovgivning og et arbejdsmiljø, der tager højde for de særlige mentale belastninger til søs.
”Vores studie viser, at teknostress ikke kun er et problem i vidensarbejde – men at det kan have helt særlige og alvorlige konsekvenser i et arbejdsmiljø, hvor man både bor og arbejder på sit ’kontor’, og hvor der ikke er plads til fejl,” siger lektor i digitalisering og teknostress Raluca Stana.
Bred relevans
Forskerne peger på, at studiet også har bredere relevans. Erfaringerne kan kaste lys over, hvordan digitalisering påvirker arbejdsmiljøet i andre sektorer, hvor teknologien bliver stadig mere integreret i hverdagen. Ifølge Raluca Stana er det vigtigt, at debatten om digitalisering ikke kun handler om effektivitet og produktivitet, men også om menneskers trivsel og sikkerhed:
”Når vi taler om digitalisering, handler det ikke kun om at indføre nye systemer – men om at forstå, hvordan teknologien påvirker de mennesker, der skal arbejde med den. Det gælder til søs, men i høj grad også på land,” siger hun.