Arbejdsnedlæggelse
Fre 19/3-2010 21.43
Strejker på Scandlines-færger
Scandlines-konflikt efter aftale-forlis
Fredag aften nedlagde en række ansatte fra catering- og HK-personale arbejdet ved eftermiddagsafgangene fra Gedser og Rødby mod Tyskland. Arbejdsnedlæggelsen skete i protest mod at Bilfærgernes Rederiforening har afvist at acceptere allerede indgåede lokale aftaler i forbindelse med overenskomstfornyelsen.
Begge ruter har fortsat sejladsen, men med nogen forsinkelse og med væsentligt nedsat passagertal. Når besætningen ikke er fuldtallig er der af sikkerhedshensyn grænser for hvor mange passagerer der må sejles med.
Arbejdsnedlæggelser i forbindelse med en planlagt afgang kl. 17.00 fra gedser mod Rostock, førte til en del uro og ærgrelse ved færgen. F.eks. kunne flere turistbusser ikke komme med, og ej heller tyske og polske håndværkere på vej hjem til weekend.
Striden har baggrund i uenighed om DIS-ordningen (se tidligere nyheder d.d.)
Folketidende.dk, 19/3 18.29, http://www.folketidende.dk/strejke-pa-faerger-efter-aftale-forlis