Molestien 7, 2450 Kbh. SV, telefon: +45 36 36 55 85, e-mail: cosea@co-sea.dk

KONTAKT:


CO-SEA

Molestien 7
2450 København SV

Telefon: +45 36 36 55 85
Email: cosea@co-sea.dk

Åbningstider og kontaktpersoner
Du kan finde mere info omkring kontoret og de ansatte her: 

Gå til kontor CO-Sea

SENESTE NYT:

Kontoret er lukket 1. maj - fejring over hele landet

Arbejdernes internationale kampdag fejres i fællesskab og med man ...

DR-dokumentar om Clara Mærsk’s redningsaktion i 1975

Det er TV, når det er bedst. Skarpt redigeret. Oplysende og bevæg ...

Aftale med Esvagt - løntilbageholdenhed

DMMA - 21. april 2016

Foto: Esvagt

Aftale med Esvagt

Af 3F Sømændene og Dansk Metals Maritime Afdeling

Organisationerne Søfartens Ledere, Maskinmetrenes Forening, 3 F Sømændene og DMMA, har igennem længere tid haft en dialog med Esvagt omkring løntilbageholdenhed.

Rederiet er blevet mødt med krav om besparelser og har i den forbindelse henvendt sig til organisationerne, da man ellers frygtede, at man stod over for opsigelser og anvendelse af udenlandsk arbejdskraft. 

For at imødekomme rederiet og forhindre en uheldig udvikling, har organisationerne samlet lavet en aftale, som for medlemmerne betyder, at hyrestigningerne for 2016 udskydes resten af overenskomståret med op til kr. 350,-.

Rederiet har til gengæld forpligtiget sig til ikke at anvende udenlandsk arbejdskraft, uden at dette sker på gældende danske overenskomster.

Det skal dog tilføjes, at de enkelte udlændinge som allerede er ansat bibeholder deres job. 

For de menige indbefatter aftalen også, at man fremover kan få erstatning på op til 52 ugers løn, såfremt man bliver opsagt usagligt, hvilket svarer til det vi kender fra hovedaftalen mellem DA og LO. 

Samtidigt er det for officererne aftalt, at vi indleder drøftelser om at overgå til en reel 1:1 overenskomst.

 

Med venlig hilsen 
3F Sømændene og Dansk Metals Maritime Afdeling