Molestien 7, 2450 Kbh. SV, telefon: +45 36 36 55 85, e-mail: cosea@co-sea.dk

KONTAKT:


CO-SEA

Molestien 7
2450 København SV

Telefon: +45 36 36 55 85
Email: cosea@co-sea.dk

Åbningstider og kontaktpersoner
Du kan finde mere info omkring kontoret og de ansatte her: 

Gå til kontor CO-Sea

SENESTE NYT:

Første element på vej mod havbunden

Mandag aften forlod det 217 meter lange og 73.500 ton tunge beton ...

Du kan stadig nå det

Tiden for den altid hyggelige sommerudflugt nærmer sig. Udflugten ...

Første element på vej mod havbunden

Metal Maritime - 06. maj 2026

Det specialbyggede fartøj og fem slæbebåde i gang med transporten af det første tunnelelement. Foto: Danske Byggefag

Første element på vej mod havbunden

Det første tunnelelement som skal forbinde Danmark og Tyskland er i disse dage ved at blive nedsænket mod havbunden. Det enorme element er det første af 89, som kommer til at udgøre Femern Bælt tunnelen.

Af Martin van Dijk

Mandag aften forlod det 217 meter lange og 73.500 ton tunge betonelement arbejdshavnen for at blive transporteret de cirka to kilometer ud til nedsænkningspunktet. Tunnelelementet indeholder de fire rør, der i fremtiden skal huse motorvejen og jernbanen og et servicerør til tekniske installationer. Elementet bliver transporteret ved hjælp af fem slæbebåde og et specialfartøj bygget specielt til at nedsænke elementet på havbunden.

Millimeter præcist

Tunnelelementet kommer til at ligge i en 18 kilometer lang rende i havbunden mellem Rødbyhavn og Puttgarden. Før nedsænkningen er der lagt et underlag af skærver i tunnelrenden, der sikrer, at elementet ligger i den rigtige position.

”Det er en stor opgave med meget lille margin for fejl. Vi skal nedsænke et element, der er lige så langt som to fodboldbaner inden for ganske få millimeter. Det stiller store krav til udstyret og vores entreprenør, og derfor har de forberedt sig på opgaven i lang tid,” siger Lasse Vester, vicekontraktdirektør i Sund & Bælt i en pressemeddelelse.

Transporten begyndte som nævnt mandag aften, og selve transporten og nedsænkningen forventes at tage flere dage, så det er ikke utænkeligt at elementet i skrivende stund stadig ikke er på plads på havbunden.