Faglig konsulent, Caspar Mose (tv) overrækker prisen for bedste holdspiller til Christian D. Nielsen.
Det nærmer sig snart højsæsonen for, at diverse (primært yngre mennesker) kan fejre deres nyerhvervede uddannelse. Det fejres med forskellige traditioner rundt omkring i landet, og mest synligt og genkendeligt er nok diverse studenterkørsler.
Fejringerne af de færdiggjorte uddannelser er faktisk allerede i gang, og den 5. juni blev der afholdt dimissionsfest på Svendborg Søfartsskole for de nye ubefarne og befarne skibsassistenter. Tilstede ved fejringen var traditionen tro Metal Maritime for at uddele præmierne til de elever, som var blevet udpeget som bedste holdspiller.
Det var faglig konsulent Caspar Mose, som havde fornøjelsen af at overrække præmien til den befarne og ubefarne skibsassistent, som var blevet valgt af sine medstuderende og undervisere.
Priserne gik til ubefaren skibsassistent Christoffer B. Jørgensen og befaren skibsassistent Christian D. Nielsen, som begge fik flotte ord med i forklaringen på, hvorfor netop de to var blevet valgt
"Christian har altid et godt humør, som smitter. Han er aldrig bleg for at indrømme sine fejl, får dem rettet op og kommer videre."
"Christoffer har altid en positiv tilgang til opgaverne. Han samler uden tøven op, hvad andre mangler.